Ana Sayfa Spor 7 Aralık 2021 82 Görüntüleme

Futbol Konseyi’nde gündem Sergen Yalçın ve tercihleri! ‘Kendi başına iş açıyor’

1) Galatasaray, Altay maçıyla bir arada bu dönem öne geçtiği 5 müsabakada toplam 12 puan kaybetti. Şampiyonluk yarışına büyük ölçüde havlu attıran bu kayıpların sebebi ne olabilir? Takımın genç olması mı, fizikî yetersizlik mi ya da öteki bir şey mi?

GÜNTEKİN ONAY: İYİ NİYETLİ OLMAK YETMEZ

Dönem başından beri şunu argüman ediyorum; Galatasaray’ın bilhassa orta alanının kalitesi amaçlara uygun değil. Taylan ve Berkan çalışkanlar, iyi niyetliler. Lakin oyuna büyük bir akıl ve kalite katıyorlar mı? Sorun çözüyorlar mı? Gol atmıyorlar, asist de yapmıyorlar. Bunun dışında santrfor bölgesinde farklı tipte oyuncular var fakat orada da arayış, istikrarsızlık ve belirsizlik devam ediyor. Terim dahil hiç kimse “İşte Galatasaray’ın birinci santrforu bu” diyemedi. Bu da sarı kırmızılıları istediği sonuçlardan uzaklaştırıyor.

MEHMET ARSLAN: YARIŞA HAVLU ATMADI

Yarışa havlu atmak mı? Buna katılmıyorum. Bakın Başakşehir’e… Ligin tabanından doruğa tırmandılar. Birebir şey her ekip için geçerli. Haaa, “G.Saray ışık veriyor mu?” derseniz, buna cevabım “Hayır” olur. Yeni ve genç bir kadro. Avrupa Ligi tırmanışları onların Harika Lig konsantrasyonlarını bozdu. Yaşadıkları badirenin temel nedenlerinden biri bu. Lakin tekrar de Terim faktörü onları yine tırmanışa geçirecektir.

UĞUR MELEKE: ORTA ALANLAR YOK OLDU

G.SARAY’ın öne geçip puan kaybettiği maçlarda ortak bir patern var mı, çok emin değilim. Farklı farklı sebepler öne çıktı. Geçmişte kimi kayıplarda Terim’in yanlış değişiklikleri, Babel-Arda üzere ısrarları rol oynamıştı. Sonra kimi günler Berkan-Taylan’a dönüş ve vites küçültmenin faturası ödenmişti. Bence Altay önünde de orta alanların çok rahat geçilmesi, kaybın sebebiydi. Orta alanların yok olduğu bir maç Altay’ın işine gelir. Zira Altay’ın çabuk oyuncularının aradığı ortam bu.

“GALATASARAY VE FENERBAHÇE’YE YÖNELİK BİR KOMPLO CEPHESİ VARSA, İSİMLERİNİ AÇIKLAMALILAR”

2) Burak Elmas, “TFF’de Nihat Özdemir’in altını oyuyorlar. Galatasaray ve Fenerbahçe’yi Nihat Beyefendi ile arbede ettirerek onu sıkıntı durumda bırakmak isteyenler var. TFF’nin istifa etmesi bir mecburiyettir” dedi ve heyetleri işaret etti. Elmas haklı mı? Durum o kadar vahim mi?

UĞUR MELEKE: TFF’YE SÖYLEYEBİLİRLER

İtiraf etmek gerekirse, çok hakim olduğum bir husus değil bu. Lakin dışarıdan bakan bir sporsever olarak şunu söyleyebilirim: Burak Elmas da, Ali Koç da güçlü isimler. Şayet Galatasaray ve Fenerbahçe’ye yönelik bir komplo cephesi varsa, pekalâ onların isimlerini açıklayabilirler. En azından Nihat Özdemir ve idare heyetiyle paylaşabilirler. İsim vermeden kamuoyu açıklaması yapmak çok manalı gelmiyor bana.

MEHMET ARSLAN: NİHAT ÖZDEMİR YALNIZ ADAM

Nihat Özdemir birkaç dostunun dışında ne yazık ki yalnız adam. “Alt oymak” ne demek, evvel onu açmak lazım. Özdemir’e yardımcı mı olmuyorlar, yoksa daha faklı yaklaşım mı sergiliyorlar? Kulüp liderleri ile farklı, Özdemir ile farklı mı konuşuyorlar? Bunların tümünden Burak Elmas haberdar ve haklı. Özdemir’i yapayalnız bırakıp ikbal bekleyenler var. Kimse başını kuma sokmasın. Evet durum o kadar vahim. Bunu lisana getirdiği için Elmas’ı alkışlıyorum.

GÜNTEKİN ONAY: SAVLARIN ALTI DOLMALI

Burak Elmas’ın lider olduğundan beri tutarlılığını ve sergilediği duruşu beğeniyorum, hürmet duyuyorum. Lakin bu tip bir açıklamada bulunuyorsa, biraz daha açık ve net konuşmalı. Federasyonun altını oyanlar kimler? Yahut Galatasaray’ın karşısında bir oluşum varsa, bunu kimler organize ediyor yahut yapıyor. Bunlar önemli ithamlar. Sayın Elmas bu savların altını doldurmak zorunda.

“HER OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ SONRASI GERİLEYEN BİR BEŞİKTAŞ GÖRDÜK”

3) Beşiktaş, Çebi-Yalçın tepesinden sonra çıktığı Kasımpaşa maçında 1-1 berabere kaldı. Siyah beyazlılarda bir kıpırdanma gördünüz mü? Bu grup bugün Dortmund karşısında ne yapar?

UĞUR MELEKE: SON İKİ MAÇA İYİ BAŞLADILAR

Siyah beyazlılarda aslında bir kıpırdanma var. Giresun maçına da çok iyi başlamışlardı lakin penaltı sonrası dağılmışlardı. Kasımpaşa önünde de kötü başlamadılar fakat her oyuncu değişikliği sonrası ileriye giden bir Kasımpaşa, gerileyen bir Beşiktaş gördük. Sergen Yalçın’ın elinde Serdar-Montero varken Welinton ısrarı başına iş açıyor üzere. Ayrıyeten santrforlardan randıman alınamıyor lakin İnanç gereğince talih bulamıyor. İşler berbat gidiyorsa tıpkı oyuncularda ısrar yerine, gençlere daha fazla baht vermek daha gerçek değil mi?

GÜNTEKİN ONAY: BŞEİKTAŞ SİSTEM DEĞİŞTİRMELİ

Beşiktaş, üst üste mağlubiyetlerin akabinde her türlü söyleme ve gayrete rağmen bir türlü ayağa kalkamıyor. Aslında kelam konusu tüm yenilgilerde dahi maçlara iyi başlıyor lakin golü yedikten sonra işler daha da makus gidiyor. Yalnızca teknik yöneticinin değil, saha içindeki oyuncuların da bu duruma bir tepki göstermeleri kural. Ben sistemlere çok takılan birisi değilim lakin mevcut durumda Beşiktaş, 4-1-4-1’dej 4-2-3-1’e dönüp, Josef’in yanında Pjanic’i, forvet gerisindeki 3’lüde de Larin-Alex Teixeira-Ghezzal’ı denemeli. Bu biçimde Pjanic ve Teixeira’nın daha verimli olacağını düşünüyorum.

MEHMET ARSLAN: SERGEN YALÇIN DA YALNIZ

Gönül elbette Beşiktaş’ın kazanmasını istiyor lakin kadro içindeki gerçekler bu türlü söylemiyor. Ben Nihat Özdemir’in federasyonda yaşadığı yalnızlığı, Sergen Yalçın’ın da Beşiktaş’ta yaşadığını düşünüyorum. Futbolcular ile idarenin ona büyük bir sempati beslediklerini düşünmüyorum. Bunda Sergen Yalçın’ın da kusurları var mı? Olağan ki var. Fakat yüzde 10’u geçmez.

FARKI GETİREN FAKTÖR 3’LÜ DEFANS DEĞİL, SOSA

4) Pereira, yine 3’lü savunmaya dönüp 4-0 kazandıkları Rize maçındaki oyun için, “İşte gerçek Fenerbahçe bu. Bu türlü oynarsak galibiyetler devam edecek” dedi. Bu tespit gerçek mu?

GÜNTEKİN ONAY: SZALAI DE KATKI YAPTI

Fenerbahçe’nin galibiyetinin 3’lü yahut 4’lü savunmayla ilişkilendirilmesi anlamsız. Natürel ki 3’lü savunmayla bu dönem oynama pratiği daha fazla. Fakat ben farklı galibiyetteki temel ögenin Sosa’nın oyuna girmesinden sonra belirleyici olduğunu düşünüyorum. Bilhassa Rizespor’un oyun disiplininden büsbütün koptuğu kısımlarda Sosa’nın maça damga vurması, paslarla oyunu yönlendirmesi ve Szalai’nin hamlelere katkısıyla, ortaya farklı bir skor çıktı. Fenerbahçe orta alanı Luiz Gustavo’nun da dönüşüyle defansif açıdan daha güçlü bir imaj ortaya koydu.

UĞUR MELEKE: HAMLECİ SAYISI ARTMALI

Üçlü savunmayla dörtlü savunma ortasındaki fark tam olarak neydi ki? Savunmadan Szalai’yi eksiltip, orta alana Meyer’i eklemek mi? Szalai yerine Meyer girince mucizevi bir değişim beklemek saçmaydı esasen. . Fenerbahçe’nin problemi bence stoper sayısı değil, hamlede çoğalamama. Bu maçtaki tutku elbette olumlu, oyun daha akışkandı. Fakat Rizespor’un da çok temassız oynadığını, çok alan bıraktığını unutmamak gerek. Fenerbahçe’nin oyun sürekliliği sağlaması için alandaki atakçı sayısını artırması gerektiğini düşünüyorum ben.

MEHMET ARSLAN: PEREIRA HAKLI LAKİN…

Futbolu yalnızca sayılara dayandırarak oynayamazsınız, bir gruptaki meselelere da sayılarla tahlil bulamazsınız. Fenerbahçe 3’lü ya da 4’lü oynadığı için değil, iyi oynadığı için kazandı. İyi gayret ettiler ve çok hoş goller attılar. Bunda rakibin etkisiz oyununun katkısı da vardı elbette. Lakin grup halinde çok gereksinim duydukları bir özgüven kazandılar. Pereira haklı lakin 2 kuralla: 1-) Bu oyun devam edecek. 2-) Bu uğraş ve yardımlaşma artacak.

“TRABZONSPOR’UN SAVUNMAYA KATKI YAPACAK İSİMLERE MUHTAÇLIĞI VAR”

5) Başkan Trabzonspor, transferde yeniden erken davranıp, Fildişi Kıyılı forvet Jean Kouassi ile anlaştı. Bordo mavililerin 3 transfer daha yapması bekleniyor. Sizce hangi mevkilere destek yapmalılar?

MEHMET ARSLAN: YALNIZCA LİGE ODAKLANIYORLAR

Hiç polemiğe girmeden, yalnızca lige odaklanıyorlar. Trabzonspor’u öbür 3 büyükten farklı kılan özelliği bu. Herkes bir şeyler tartışırken onlar kadroya destek yapıyorlar. Hangi mevki için transfer yapacaklarını bilemem. Ancak Trabzonspor’un Avrupa liglerindeki önderler ortasında, kalesinde en çok tehlike yaşayan grup olduğunu biliyorum. Bu bana grup savunmasına da katkı sağlayacak isimlere muhtaçlığı olduğunu düşündürüyor.

UĞUR MELEKE: KOUASSI İYİ TRANSFER

Kanat oyuncusu desteği son derece yerinde. Çünkü artık Gervinho yok ve orada Nwakaeme-Abdülkadir Ömür’ün ardında sırf Yusuf Sarı kalmıştı. Jean Kouassi orada muhtaçlık duyulan derinliği sağlayacaktır. Savunma göbeğinde de Vitor Hugo-Edgar’dan birinde sorun yaşandığında kâfi derinlik yok. Tahminen bir stoper desteği uygun olabilir. Takımda çok orta saha oyuncusu var görünüyor fakat Berat-Siopis-Dorukhan-Trondsen aslında emsal oyuncular. Esasen ikisi artık bek olarak kullanılıyor. Tahminen Trabzonspor’da iki istikametli bir sekiz numara desteği de yapılabilir.

GÜNTEKİN ONAY: STOPERE DE DESTEK YAPILMALI

Trabzonspor’un ligin devre ortasında kaç puan farkıyla önde olacağı, bordo mavili idarenin uygulayacağı transfer siyasetini da şekillendirecek. Lakin Gervinho’nun yokluğunda, kanatta da oynayabilecek bir forvet oyuncusu desteği kesinlikle gerekliydi. Bu bakımdan Jean Kouassi transferinin yanlışsız bir adım olduğunu düşünüyorum. Ayrıyeten Edgar Ie ve Vitor Hugo’ya alternatif olacak bir stoper de her halükarda takıma katılmalı.

“HAKEMLER KONUŞABİLİR, HİÇBİR SAKINCA YOK”

6) Almanya’da Dortmund-B. Münih maçının hakemi Zwayer, TV kameralarının karşısına geçip, tartışılan kararlarının münasebetini açıkladı. ‘Bizde de bu türlü olmalı’ demek çok mu hayalcilik olur?

GÜNTEKİN ONAY: AKLIN YOLU BİR

Enteresan bir şey anlatacağım… Biz televizyonlarda yıllardır bu hakem hususlarını tartışıyoruz. Eski bir medya yöneticisi olan eşim Serra Hanım 5-6 yıldır bu işin Almanya’daki uygulama ile büyük ölçüde çözülebileceğini söylüyor. Aklın yolu bir. Amerikan futbolunda da maç anında emsal bir uygulama yapılıyor. Yalnızca bu değil, kamuoyunu çok meşgul eden, VAR’ın dahil olduğu ya da olmadığı konumlardaki hakem diyalogları da yayınlanmalı. Tüm bunların hiçbirinde rastgele bir sakınca yok.

UĞUR MELEKE: YARARLI BİR STRATEJİ

Der Klassiker, Almanya’nın en büyük maçı. Hatta dünya futbolunun klasiklerinden. Bu türlü bir maçta hakemin mikrofona gelip kamuoyunu aydınlatmasını ben de olumlu buldum. Tahminen her karşılaşmada değil ancak bu derece kritik maçlarda bu türlü bir stratejinin yararlı olacağını düşünüyorum ben de. Türkiye’de bilhassa VAR standardı konusunda büyük bir baş karışıklığı yaşanıyor. Mesela ben merak ediyorum, Galatasaray-Altay ma çının VAR’ı Bahattin Şimşek hangi kriterle hakemi monitöre davet etti? Cüneyt Çakır hangi münasebetle verdi o kararı?

MEHMET ARSLAN: TARTIŞMALARI BÜYÜTÜR

Hakem kararlarının nedenlerini açıklamak daha büyük tartışmalara neden olur Türkiye’de. VAR hayatımıza girdiğinde “Ohh artık rahatlıyoruz” dedik. Fakat daha çok tartışma çıktı. Kimse adalet istemiyor. Tüm kulüpler kendileri için karar verilsin istiyor. İşin özeti bu. Sakın ola bu türlü bir yola girmeyelim. Almanya ve Norveç’te bu türlü bir karar almak mümkün. Ancak itiraf edelim; fut bolda bizler bir Ortadoğu anlayışına sahip bir ülkeyiz. Uzlaşma kültürü ve niyetimiz yok.

Hürriyet

instagram takipçi satın al | spotify dinlenme satın al
hack forum hack forumu hack forum gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı maltepe escort erbaa escort cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler
Manavgat Escort tokat escort erbaa escort Yeşilköy Escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis lordbahis fethiye escort izmir escort izmir escort izmir escort karşıyaka escort hack forum hack forum warez scriptler warez scriptler